36 نوع استراتژی بازاریابی برای رشد کسب و کار شما (بخش اول)

36 نوع استراتژی بازاریابی برای رشد کسب و کار شما (بخش اول)

 در نگاه اول بازاریابی، موضوعی نسبتا ساده به نظر می‌آید اما از آن چیزی که فکر می‌کنید گسترده‌تر است. در اینجا 36 نوع راهبرد و استراتژی بازاریابی را گرد هم آورده‌ایم که می‌توانید برای رشد کسب و کار خود به کار بندید.

شما با یافتن و استفاده از استراتژی‌های بازاریابی مختلف می‌توانید برند خود را قدرتمندتر ساخته و مشتریانتان را برای گرایش به سوی خود متقاعد سازید. اگر کاری جدید و دور از انتظار برای ارائه داشته باشید، به شکل جدی توجه دنبال‌کنندگان و مشتریانی را به خود جلب می‌کنید، که خواهان اطلاعات بیشترند.

آیا این گفته بدان معناست که شما بایست از 36 استراتژی بازاریابی مختلف استفاده کنید؟ احتمالا نه! چراکه زمان و منابع کافی برای آزمودن همگی این راهبردها را نداشته و با انجام این کار احتمالا برند خود را نیز به خطر می‌اندازید.

با این وجود زمانی که با تمامی گزینه‌های خود آشنا شوید، می‌توانید دامنه جستجو را بین استراتژیهای مختلف بازاریابی محدود کرده و آنهایی را برگزینید که احتمالا برای کسب و کار شما بهترینند.

 اجازه دهید جزئیات بیشتری را ارائه کنیم.

 

تعریف استراتژی بازاریابی (Marketing Strategy)

 

در آغاز لازم است که تعریفی از استراتژی بازاریابی داشته باشیم. استراتژی چیست و چگونه باید از آن استفاده نمود؟

یک استراتژی بازاریابی مجموعه‌ای از گام‌ها برای دلبسته ساختن مشتریان احتمالی و جدی است که در نهایت به هدایت آنها به یک تصمیم برای خرید می‌انجامد. انواع مختلفی از استراتژیهای بازاریابی برای رسیدن به اهداف مختلف طراحی شده‌اند که در نتیجه شما احتمالا می‌بایست بیش از یکی از آنها را برای قرار دادن کسب و کار خود در مسیر درست، در اختیار داشته باشید.

می‌توانید از استراتژی بازاریابی برای هدف قرار دادن مشتریان در مراحل مختلف قیف فروش استفاده کنید. به‌علاوه می‌توانید از سنجه‌های تولیدشده از این استراتژیها برای تعیین تجربه خرید مشتریان استفاده کنید که کمک می‌کند تا آنها را با پیام‌دهی موثرتری هدف قرار دهید.

در ادامه نگاهی به 36 استراتژی بازاریابی می‌اندازیم که ممکن است برای شما جذاب باشد.

 

بازاریابی کارمندان Employee Marketing

 

بسیاری از کسب و کارها از کارمندان خود به عنوان مشتریان احتمالی و تبلیغ‌کنندگان برند استفاده می‌کنند. در این راستا برخی از شرکت‌‌ها در قالب بخشی از بسته‌های اقتصادی، به کارمندان خود تخفیف می‌دهند. در نتیجه کارمندان تا زمانی که فکر کنند با بهترین نوع معامله روبرو هستند، از کارفرمایان خود خرید خواهند نمود.

به علاوه شما نیازمند مجموعه‌ای از کارمندان تعاملی هستید که تنها برای دریافت مزد کار نمی‌کنند، بلکه آماده‌اند برای بهبود کسب و کار و رسیدن به اهداف تعیین شده تلاش نمایند.

کارمندان می‌توانند در میان دوستان، اعضای خانواده و همسایگانشان به صورت کلامی درباره کسب و کار شما تبلیغ کنند. آنها ممکن است در شبکه‌های اجتماعی یا وبلاگ‌ها درباره محصولاتتان صحبت کنند و یا کارمندان احتمالی را به بخش نیروی انسانی شما معرفی نمایند.

در برنامه‌ریزی برای ایجاد یک استراتژی بازاریابی، کارمندان خود را نادیده نگیرید. شما می‌بایست از نیروی کار خود برای ارتقای برند شرکتتان کمک بگیرید.

 

 کسب و کار به مصرف کننده (B2C)

 

بازاریابی کسب و کار به مصرف کننده، (B2C (Business-to-Consumer نوعی استراتژی بازاریابی است که برای شرکت‌هایی طراحی شده که محصولات و خدمات خود را مستقیما به مصرف کننده ارائه می‌کنند. این شرکت‌ها می‌توانند آنلاین کار کنند، در مغازه‌های معمولی حضور داشته باشند، یا هر دو.

استراتژی بازاریابی کسب و کار به مصرف کننده، بر داده‌های مصرف کننده استوار است. در این جا شما بایست از همه چیز مصرف کننده خود اطلاع داشته باشید: کجا زندگی می‌کند، چقدر درآمد دارد، کانال‌های شبکه اجتماعی مورد علاقه او چیست؟ و آیا این که مایل است از طریق ایمیل مارکتینگ به خرید اقدام نماید یا نه.

 

کسب و کار به کسب و کار (B2B)

 

برخلاف بازاریابی کسب و کار به مصرف کننده، بازاریابی کسب‌ و کار به کسب و کار، (B2B (Business-to-Business زمانی رخ می‌دهد که یک کسب و کار در صدد بازاریابی محصولات و خدمات خود به یک کسب و کار دیگر است. برای نمونه، اگر کلاس‌های آنلاین برای کارآفرینی برگزار می‌کنید، وارد فضای بازاریابی کسب و کار به کسب و کار شده‌اید.

بازاریابی کسب و کار به کسب و کار نیازمند رهیافتی متفاوت است؛ چرا که چندین مرحله دیگر برای آن وجود دارد. شما باید تصمیم‌سازان را بشناسید، چگونگی وارد شدن به فرم خرید مدیران کلان را یاد بگیرید، و از طریق تماس‌های مداوم و خدمات فوق‌العاده این روابط را گسترش دهید.

 

بازاریابی سببی Cause Marketing

 

مردم دوست دارند در کارهای خیر شرکت کنند. آنها می‌خواهند بدانند که آیا خریدشان به انگیزه مورد علاقه‌شان کمک کرده است یا نه. در نتیجه شراکت با سازمان‌های غیرانتفاعی می‌تواند یک راهبرد محتمل باشد. شما از کسب و کار خود به منظور کمک به مشتریان برای بخشش به جوامعشان استفاده می‌کنید.

بازاریابی سببی نیازمند نوعی از شراکت است که به هر دو طرف سود برساند. برای نمونه، ممکن است شما کلاس‌های آنلاینی برگزار نمایید که در آنها به موضوعات معنوی پرداخته می‌شود. در این حالت شما می‌توانید با یک کلیسا یا سازمان مذهبی دیگر شراکت کرده و بخشی از سود خود را به اعانات آنها اختصاص دهید. از سوی دیگر می‌توانید از مشتریان خود بخواهید که مقداری به وجه پرداختی خود بیفزایند تا خرج امور خیریه گردد.

در صورتی که علاقه دارید در بازاریابی سببی قدرتمند شوید، لازم است یک رابطه روشن، بین کسب و کار خود و انگیزه مرتبط با آن ایجاد نمایید. ممکن است که کلاس‌های آنلاین ارائه کنید و یا محصولات دیجیتال مرتبط با تندرستی بفروشید. برای این کار می‌توانید با یک سازمان غیرانتفاعی شراکت کنید که برای تامین آب نوشیدنی سالم در جوامع محروم اقدام کرده یا تلاش دارد با چاقی کودکان مبارزه نماید.

 

فروش مستقیم Direct Selling

 

منظور از فروش مستقیم ملاقات احتمالی مستقیم و چهره‌به‌چهره با مشتری و متقاعد کردن وی به اثربخشی محصول یا خدماتی است که شما می‌توانید به او ارائه کنید. بازارچه‌های خانگی برای مثال می‌تواند نمونه‌ای از فروش مستقیم تلقی گردد. شما گروهی از افراد را در خانه یکی از آنها ملاقات کرده و محصول خود را به آنها ارائه می‌نمایید.

شرکت‌هایی نظیر اموی amway، اوان avon ، و مری‌کی mary kay  کل کسب و کار خود را بر فروش مستقیم استوار ساخته‌اند. این روش استراتژیی پرسود است که البته برای قسمت‌های مشخصی از بازار عملی است. در حالی که شما خارج از شرکت خود با خریداران ملاقات می‌کنید، نیازمند یک استراتژی قابل‌دوام برای متقاعد ساختن آنها می‌باشید.

علاوه بر این باید شخصیتی اجتماعی و برون‌گرا و مهارت‌های فروش مناسبی داشته باشید. در غیر این صورت احتمالا نخواهید توانست هیجان و انرژی لازم را در این ملاقات‌ها ایجاد نمایید.

 بازاریابی شبکه‌ای نوعی فروش مستقیم به شمار می‌رود.

 

برندسازی مشترک و بازاریابی مشارکتی Affinity Marketing

 

هر چند که شما با رقیبانتان مخاطبان مشترکی دارید، ولی این مخاطبان با کسب و کارهای مکمل کار شما نیز مشترک هستند. یک کارآفرین که کلاس‌های آنلاین مرتبط با تندرستی برگزار می‌کند، احتمالا دارای مخاطبان مشترکی با کارآفرینی است که به ارائه محصولات دیجیتالی درباره تغذیه می‌پردازد.

برندسازی مشترک یا بازاریابی مشارکتی به شراکتی بین دو سازمان گفته می‌شود که دارای علایق و مخاطب مشترک هستند. آنها رقیب مستقیم یکدیگر نبوده و درنتیجه اجازه از دست رفتن مشتریان احتمالی شرکت شریک را نداده و به دنبال‌کنندگان یکدیگر دسترسی دارند.

در بازاریابی مشارکتی حتی امکان توسعه محصولات مشترک نیز وجود دارد. شما می‌توانید با یک کارآفرین دیگر شراکت کرده و کلاس‌های آنلاین برگزار نمایید. از جایی که مخاطبان شما در کنار هم قرار می‌گیرند، احتمالا فروش بیشتری خواهید داشت.

 

رسانه‌های آزاد/ روابط عمومی Earned Media/PR

 

در این جا لازم است برخی از واژگان را برای کسانی که با آنها آشنایی ندارند، تعریف نماییم.

رسانه برندشده، رسانه‌ای است که شرکت شما برای اطلاع‌رسانی، سرگرم‌سازی و درگیر ساختن مخاطبین، ایجاد می‌کند.

رسانه پرداختی به هر نوع رسانه‌ای گفته می‌شود که در ازای دریافت پول به تبلیغات دست می‌زند.

این در حالی است که رسانه آزاد به شکل رایگان و اغلب از طریق روابط عمومی عمل می‌کند. این رسانه می‌تواند یک نوشته در روزنامه، مجله یا وبلاگ باشد. همچنین مبلغان برند که به‌شکل کلامی و بدون دریافت پورسانت درباره محصولات شما تبلیغ می‌کنند، در این دسته قرار می‌گیرند.

همان‌گونه که احتمالا شما هم تصدیق می‌کنید، رسانه اکتسابی از ارزشمندترین انواع استراتژیهای بازاریابی است. برای این کار شما نیازی به پرداخت هزینه یا ایجاد رسانه ندارید که درنتیجه باعث از دست رفتن منابع شما نمی‌گردد.

از سوی دیگر مردم به رسانه‌های آزاد بیش از انواع دیگر بازاریابی اعتماد دارند. از جایی که هیچ گونه تبادل هزینه، محصول یا خدمات در آن صورت نمی‌پذیرد، رسانه آزاد بسیار شفاف و صادقانه به نظر می‌آید.

 

بازاریابی نقطه خرید (Point-of-Purchase (POP

 

 

بازاریابی نقطه خرید (یا نقطه فروش) شامل فروش مکمل در نزدیکی محلی است که خرید صورت می‌پذیرد. برای نمونه در یک خواربارفروشی اقلام کوچکی در نزدیکی پیشخوان فروش قرار داده شده‌اند. هدف از این کار ایجاد انگیزه برای خرید است.

به علاوه ممکن است شما با صندوق‌دارانی مواجه شده باشید که مثلا پس از خرید یک ام‌پی‌3پلیر به شما پیشنهاد خرید هدست یا هدفون را به همراه آن می‌دهند. این نمونه‌ای دیگر از بازاریابی در نقطه خرید است.

در تجارت الکترونیکی نیز می‌توان از یک استراتژی بازاریابی نقطه خرید استفاده نمود. زمانی که مشتری شما برای نمونه در حال چک کردن خرید یک کلاس الکترونیکی است، شما می‌توانید یک پیغام درباره یک کلاس دیگر به او داده و لینک آن را به سبد خرید او بیفزایید.

این کار راهی ساده برای هدایت تراکنش‌های بزرگ‌تر در هر گونه خرید است. فقط لازم است هر گام از فرایند را برای فروش مکمل، بهینه‌سازی نمایید.

 

بازاریابی اینترنتی Internet Marketing

 

این اصطلاح یک واژه مادر است که چندین نوع بازاریابی از انواع اجتماعی، ایمیلی تا وبلاگ‌نویسی و صفحه‌های فرود را شامل می‌شود. هر نوع بازاریابی را که بتوان با کمک اینترنت انجام داد، می‌توان یک استراتژی بازاریابی اینترنتی دانست.

در صورتی که بخواهید کسب و کار خود را گسترش دهید، نیازمند یک استراتژی ویژه در بازاریابی اینترنتی هستید. برای نمونه اگر در یک رسانه جمعی حضور دارید، چه نوع پست‌ها و با چه فراوانی می‌گذارید؟ اگر بلاگر هستید، چه موضوعاتی را پوشش و چگونه در بخش نظرات به خوانندگان پاسخ می‌دهید؟

همچنین یک استراتژی بازاریابی اینترنتی باید سنجه‌هایی را پوشش دهد که از تلاش‌های شما قابل استخراج است. مثلا با متصل کردن گوگل انالتیکس به وبسایتتان، خواهید توانست سنجه‌هایی نظیر نرخ نوسان، داده‌های ترافیک و جز آن را مشاهده نمایید.

 

تبلیغات در رسانه‌های پرداختی  Paid Media Advertising

 

برای رشد سریع کسب و کار تبلیغات در رسانه‌های پرداخت شده احتمالا یکی از موثرترین روش‌هاست. مسلما شما باید سرمایه نقدی لازم برای این سرمایه‌گذاری را داشته باشید که البته می‌توان به ازای هزینه، بازگشت سرمایه را انتظار داشت.

تبلیغات در رسانه‌های پرداخت شده می‌تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد:

 • شبکه‌های اجتماعی
 • جستجو
 • نمایش
 • آگهی بازرگانی تلویزیون و رادیو
 • بلیبوردها
 • تبلیغات چاپی

پیش از اقدام به تبلیغات در رسانه‌های پرداختی، اهداف ویژه و قابل سنجشی برای عملکرد هر تبلیغ تعیین نموده و سپس پیشرفت خود را دنبال نمایید. اگر یک استراتژی تبلیغات نتیجه مطلوبی نداد، از هزینه کردن بیشتر در آن خودداری نموده و راه‌های دیگری را امتحان کنید.

 

 بازاریابی دهان‌به‌دهان  Word-of-Mouth Advertising

 

ایجاد بازاریابی دهان‌به‌دهان ساده‌تر از روش‌های دیگر است؛ چرا که در آن نیازی به برقراری جلسات چهره‌به‌چهره با مشتریان نیست. برای نمونه زمانی که یک کاربر از کلاس‌های آنلاین شما در یک شبکه اجتماعی یا پست وبلاگ یاد می‌کند، نوعی از بازاریابی دهان‌به‌دهان در حال انجام است.

وبسایت‌های نظرگذاری (و حتی وبسایت خود شما با نظرات داخلی) نیز اشکالی از تبلیغ دهان‌به‌دهان به شمار می‌آیند. در صورت مواجهه با اثبات اجتماعی، این نظرات می‌توانند باعث جذب و تبدیل مشتریان بیشتری شوند.

 

 بازاریابی به کمک شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ویروسی Viral Marketing

 

نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چگونه محتوایی ویروسی (سریع و از راه به اشتراک‌ گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی، ایمیل، ترافیک موتورهای جستجو، و سایر ارجاعات) گسترش می‌یابد. همچنین هیچ سنجه مشخصی برای تعیین این که یک پست در شبکه‌های اجتماعی، مقالات وبلاگ‌ها، ویدئوهای یوتیوب، و سایر محتواها، ویروس‌وار گسترش یابد، وجود ندارد.

با این وجود مسلما در عصر اینترنت، بازاریابی ویروسی یک کلید طلایی به‌شمار می‌آید. قرار دادن برند شما در معرض دید بیشترین تعداد ممکن از افراد، هدف نهایی شماست که بازاریابی ویروس‌وار در شبکه‌های اجتماعی امکان دست‌یابی به آن را ممکن می‌سازد.

چند راه وجود دارند که می‌توانند بخت انتشار یک محتوا را به شکلی ویروس‌وار افزایش دهند:

 • استفاده‌ی زیاد از جنبه‌های بصری نظیر عکس یا ویدئو
 • استفاده از موج ایجاد شده توسط یک موضوع همه‌گیر
 • ایجاد مخاطب و سپس انتشار محتوا
 • درخواست از دنبال‌کنندگان برای انتشار محتوا
 • پیشنهاد دادن محتوایی که آموزنده‌تر، الهام‌بخش‌تر یا سرگرم‌کننده‌تر از چیزی است که رقبای شما تولید کرده‌اند.
 • پیشنهاد پورسانت برای به اشتراک گذاشتن محتوا

 

روایت‌گری Storytelling

 

نباید قدرت داستان‌سرایی یا روایت‌گری را دست‌کم گرفت. یک داستان دارای آغاز، میانه و پایان است. در آن شخصیت‌هایی وجود دارند که در جریان داستان با یکدیگر درگیر می‌شود. در نهایت جمع‌بندی داستان در چند جمله مختصر و ارضاکننده آورده می‌شود.

در این جا قصد نداریم تا از شما بخواهیم یک رمان بنویسید یا فیلمی خاص تولید نمایید. داستان‌ها می‌توانند به هر میزان دلخواه کوتاه یا بلند باشند. شما احتمالا درباره پدیده داستان شش‌واژه‌ای چیزی شنیده‌اید. در این چالش از نویسندگان خواسته می‌شود تا یک داستان کامل را تنها با استفاده از 6 واژه بنویسند.

در کسب و کار و بازاریابی، داستان‌سرایی ترفندی است که به شما اجازه می‌دهد تا به مخاطب خود در سطحی احساسی دست پیدا کنید. داستان شما می‌تواند درباره برند، خود شما و یا یکی از مشتریانتان (با کسب اجازه از وی) باشد. داستان‌سرایی به محتوای تولیدشده توسط شما قوام داده و به مشتریان احتمالی و جدی امکان ارتباط با شما را می‌‌دهد.

 

 هک رشد Growth Hacking

 

هر چند اصطلاح هک رشد خیلی جدید نیست، ولی امروزه به ویژه با ظهور بازاریابی اینترنتی حیاتی دوباره پیدا کرده است. منظور از هک رشد ایجاد رشدی چشم‌گیر در مدت زمانی کوتاه از طریق هک کردن یک استراتژی بازاریابی به منظور موثرتر ساختن آن است.

یک روش برای هک رشد مسیر موفقیت شما استفاده از چند نوع استراتژی بازاریابی به صورت همزمان است. با این کار حجم بزرگی از اطلاعات در مدت زمانی کوتاه نصیب شما می‌گردد و بدین ترتیب خواهید توانست با جمع‌بندی آنها از تلاش‌های مناسب برای آینده خود آگاه گردید.

 

برنامه‌های ارجاعی Referral Programs

 

این نوع استراتژی بازاریابی متکی بر مشتریان موجود بوده و مشتریان دیگری به جمع آنها می‌افزاید. برای این کار شما به مشتریان فعلی خود وعده تخفیف یا پاداش‌های دیگری را در ازای معرفی محصولاتتان به مشتریان جدید می‌دهید. این ترفند در فضای خرده‌فروشی بسیار کارآمد است. با این وجود در مورد کلاس‌های آنلاین نیز می‌توانید آن را به کار ببندید.

هر چند که امکان ایجاد یک برنامه ارجاعی به صورت دستی وجود دارد، ولی نرم‌افزارهای مختلفی برای این منظور موجودند. در این جا باید از واقعی بودن خریدها پیش از پرداخت پاداش به معرفی کنندگان آنها اطمینان حاصل نمود.