بازاریابی مجاورتی چیست؟

بازاریابی مجاورتی چیست؟

هر ساله می بینیم که فناوری های جدیدی ظهور می کنند و از همه مهم تر این تکنولوژی ها در حال تغییر نحوه تعامل و ارتباط ما با دنیا و با یکدیگر هستند. "اینترنت اشیاء" تغییر بسیار بزرگی را در تصور ما از تکنولوژی و نقش آن در دنیا به وجود آورد. به غیر از آن فناوری های جدیدی هستند که روز به روز در حال گسترش هستند و این تغییرات نه تنها برای تک تک افراد بلکه برای کسب و کارها، گردشگران، کارمندان و... در آینده ای نه چندان دور حتمی است.

 

اینترنت اشیاء (IOT) چیست؟

اینترنت اشیاء (IOT) تکنولوژی ایست که راه های مختلف برای ارتباط اشیاء با اینترنت را توصیف می کند. در نتیجه، هر شیئی می تواند هوشمند شود و اطلاعات مفیدی در مورد جریاناتی که در دنیا می گذرد داشته باشد. در واقع، اینترنت اشیاء مفهوم نسبتا ساده ای است. همه ی اشیاء بدون سیم به هم مرتبط می شوند و نتایج هیجان انگیزی را در پی دارند از جمله: خانه های هوشمند، محیط کار هوشمند، و زندگی هوشمند. همه چیز اتوماتیک است.

IOT تغییرات قابل توجه و مهمی را در نحوه دید ما به دنیا به وجود آورده است و این تغییر فقط در مورد ظهور هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ها نیست بلکه در مورد ارتباط بین دنیای مادی و دنیای دیجیتال است. یعنی حرکات شما در دنیای واقعی اثری دیجیتالی خواهد داشت و کارهایی که به صورت دیجیتالی انجام می دهید تغییرات فیزیکی به وجود می آورند.

یکی از مفاهیمی که به کمک اینترنت اشیاء به وجود آمده فناوری مبتنی بر مکان یا فناوری مجاورتی است یعنی نوتیفیکیشن ها، مکان یابی در محیط بسته یا هر چیز دیگری که به کمک گوشی های هوشمند انجام می شود و به اختصار یعنی استفاده از داده های مکانی در زمان مناسب.

 

اینترنت اشیا

 

فناوری مجاورتی چیست؟

بعضی از افراد به آن بازاریابی مجاورتی می گویند اما در واقع مزیت ها و فرصت های این فناوری بسیار بالاتر از بازاریابیِ صرف است.

فناوری مجاورتی به این معناست که اشیائی که قابلیت IOT دارند بسته به موقعیت و مکان شما واکنش نشان دهند و تغییر کنند. مثلا یک خانه هوشمند را در نظر بگیرید. می توانید به خانه تان یاد دهید که بسته به زمان و ترجیح شما نور خانه را تغییر دهد اما به نظرتان بهتر نیست وقتی وارد منزل شدید چراغ ها خودشان روشن شوند و وقتی از یک اتاق به اتاق دیگر می روید به صورت اتوماتیک تغییر کنند؟

با دادن اطلاعات و داده های بیشتر، اشیاء و وسایل می توانند به خدمت شما درآیند و نیازهای شما را در مکان و زمان مناسب برآورده کنند. این فناوری در حال حاضر موجود است و این به کسب و کارها و مصرف کنندگان بستگی دارد که مهم ترین و بهترین موارد استفاده از آنها را بیابند.

 

 بازاریابی مجاورتی چیست؟

بازاریابی مجاورتی مفهوم جدیدی نیست. تبلیغات محلی و درون مغازه ها برای دهه ها باعث ایجاد مانع در برقراری ارتباط با مشتریان در لحظه های مهم شده است. تبلیغات تلویزیونی ممکن است جذاب به نظر برسند ولی به ندرت پیش می آید که متناسب با شما و شرایط فعلی تان باشند.

بازاریابی مجاورتی یعنی تشخیص موقعیت یک کاربر یا مشتری به منظور ارتباط هدفمند با آنها. برای مثال، آیا او در اتوبوس است؟ آیا در حال نزدیک شدن به یک کافی شاپ است؟ آیا در حال خروج از مغازه تان است؟ این تکنولوژی یعنی اینکه کسب و کارها انتخاب کنند که چه موقع چه پیامی و به چه کسی بفرستند تا بهترین نتایج را دریافت کنند و رضایت مشتریان را به دست آورند.

 

بازاریابی مجاورتی

 
تکنولوژی چگونه می تواند منجر به بازاریابی مجاورتی شود؟

راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. تعیین محدوده جغرافیایی با استفاده از GPS یا RFID (شناسایی فرکانس رادیویی)، با استفاده از NFC و QR کدها یا نقاط اتصال وایفای برای سالهاست که به عنوان ابزارهایی برای بازاریابی مجاورتی استفاده می شوند. لحظه ای که وارد یک مکان می شوید گوشی تان ویبره می کند و پیامی روی آن ظاهر می شود. هرچند این راهکارها همیشه عملی نیستند. NFC و QR انفعالی هستند به این معنی که کاربران ممکن است خیلی راحت بدون اینکه پیام را دریافت کنند از کنار آن بگذرند. Geofencing یا تعیین محدوده جغرافیایی هم قابلیت هدف گذاری برای یک مکان مشخص (مثلا یک کافی شاپ) را ندارد و این گونه نوع پیام هایی که می تواند فرستاده شود محدود می شود. اما بلوتوث در این مواقع به کار می آید. بلوتوث هم یکی از تکنولوژی هاییست که در بازاریابی مجاورتی استفاده می شود.

 

نقش بازاریابی مجاورتی

بازاریابی مجاورتی یعنی اینکه بدانید مشتریانتان کجا هستند و به شیوه هایی مفید با آنها ارتباط برقرار کنید. بدون فناوری مجاورتی، اقدامات بازاریابی بدون دانستن موقعیت و لحظه مناسب صورت می گیرد.

برای مثال، شما صاحب یک مرکز خرید هستید و برای مشتریان تخفیف های خاص پاییزه در نظر گرفته اید. تبلیغات کرده اید، مشتریان به مرکز خرید می آیند و یک پیامک خوش آمدگویی دریافت می کنند. پیامی که همه افراد حاضر در آنجا آن را دریافت می کنند: "سلام! ممنون از حضورتون!  در صورتی که بیش از صد هزار تومان خرید کنید 10% تخفیف دریافت می کنید."

مشتریان داخل مرکز خرید و درون مغازه ها مدام با همین تبلیغ روبرو می شوند. تخفیف خوبی ست ولی چه چیزی آن را متفاوت و جذاب می کند؟

با بلوتوث، همین کسب و کار می تواند به گونه ی دیگری پیش رود. مثلا وقتی مشتری نزدیک کافی شاپ شد پیام تخفیف ده درصدی برای کافی شاپ را دریافت کند. اگر مشتری در حال دیدن محصولات پاییزه است به او تبلیغاتی نشان داده شود که با علایقش متناسب باشد. این تفاوتِ بین تبلیغات نامشخص و فراگیر و بازاریابی مجاورتی هوشمند است.

بیکن ها (Beacons) دستگاه های بلوتوثی جدیدی هستند که نقش بسیار بزرگ و مهمی را در آینده IOT و فناوری مجاورتی بازی می کنند و در آینده به طور مفصل به بررسی آنها می پردازیم.

 

راه‌های ارتباطی