لوگو، قلب تپنده برند شما

لوگو، قلب تپنده برند شما

در طول روز، با بیش از صدها لوگو روبرو می شویم، شاید به بسیاری از آنها توجه نداشته باشیم، اما در هر صورت همیشه در معرض دید ما قرار می گیرند.

اما لوگو دقیقا چیست؟ لوگو یک بخش اساسی از هر برندی ست اما با این وجود یکی از مواردیست که در کسب و کارها بیشتر از همه نادیده گرفته می شود.

در نگاه اول، لوگو به ما کمک می کند نام یک برند را به خاطر آوریم و آن را در ذهن داشته باشیم. بدون لوگو محصول و کالا در ذهن مشتریان ناپدید می شود و نمی توانید یک برند واقعی و پرطرفدار شوید.

البته به خاطر داشته باشید که صرف هزینه و وقت برای طراحی لوگو، قبل از اینکه کسب و کارتان را راه انداخته باشید، یا قبل از اینکه بدانید اصلا می خواهید چه کار کنید، چه محصولی داشته باشید و بازار به آن نیاز دارد یا خیر، کار عاقلانه ای نیست.

از دیدگاه بازاریابی، لوگوها فقط به دلیل ماندگاری در ذهن مشتریان به وجود نیامده اند، بلکه یک لوگو تمام چیزهایی که در آن برند اهمیت دارد را به نمایش می گذارد و به تمام وعده ها و پیمان هایی که به مشتریان می دهد، اشاره دارد.

 

تاید

وقتی لوگوی کوکاکولا را می بینیم به همه ی آن هیجان هایی که کوکاکولا برایمان به ارمغان می آورد فکر میکنیم. هیجان و انرژیِ این لوگو در تمام فرهنگ ها به همین صورت معنا می شود و یکی از نشانه های یک برند مؤثر و کارآمد این است که در تمام زبانها و فرهنگ ها قابل شناخت و تشخیص باشد. انتخاب رنگ هم مسئله ی مهمی ست که در طراحی این لوگو به آن دقت شده است. قرمز روشن نمادی از قدرت، انرژی و لذت است و روانشناسان اعتقاد دارند که این رنگ اشتها را نیز بالا می برد. در زیر تغییرات این برند را در طول چندین دهه می بینید:

 

تغییرات لوگو کوکاکولا

 

لوگوها همچنین به برندها کمک می کنند که در زمینه خودشان متمایز باشند، به گونه ای که هر برند رنگ مشخص، فونت خاص و طراحی گرافیکی مخصوص به خودش را دارد. هیچ گاه دو لوگو از دو برندی که زمینه کاریشان یکسان است، دقیقا مانند یکدیگر نیستند.

تا حالا به اپل فکر کرده اید بدون اینکه لوگوی سیب آن به ذهنتان بیاید؟

البته لوگوی اولیه ی اپل تصویری از نیوتون زیر درخت سیب بود که در آن اصل سادگی رعایت نشده بود؛ این لوگو سریعا تعویض شد و تصویر سیب با آن جایگزین شد و علت اینکه سیب گاز زده برای لوگو در نظر گرفته شد این بود که می خواستند تصویر سیب با گیلاس اشتباه گرفته نشود!

 

تغییرات لوگو اپل

لوگوها برای ما یک میانبر هستند، میانبری مستقیم به مزایا و منافع هیجانی که برند برای ما به ارمغان می آورد. لوگوها باعث جرقه زدن یک احساس در ذهن ما می شوند؛ یک احساسی که کل برند را توصیف می کند.

مثلا وقتی لوگوی نایک به چشم می آید، تحت تأثیر آن قرار می گیرید، مخصوصا اگر ورزشکار باشید یا هوادار آن برند. نایک به معنی الهه پیروزی در یونان باستان است و لوگوی نایک از بالِ این الهه به نام "Swoosh" الهام گرفته شده است. در افسانه های یونانی آمده که "Swoosh" به جنگاورها قدرت و انگیزه ی فوق العاده ای می داد. به نظر ایده جذابی برای داستان و قصه ی طراحی یک لوگو می آید!

 

تغییرات لوگو نایک

 

خیلی اوقات نیازی نیست که برای انتقال حس برند، نام آن جزئی از خود لوگو باشد. مانند لوگوی پرنده که توییتر توسط آن شناخته می شود.

 

تغییرات لوگو توییتر

 

مسئله اینجاست که اینقدر به این لوگوها عادت کرده ایم که دیگر به صورت آگاهانه به آنها توجه نمی کنیم اما در ناخودآگاهمان با دیدن آنها خاطرات آن برند به ذهنمان می آید. و دلیل اهمیت یک لوگو هم دقیقا همین است.

شما به عنوان یک صاحب کسب و کار یا کارآفرین باید به برند و لوگویتان دراز مدت فکر کنید. هر عنصری از آن باید یک تصمیم هوشیارانه در مورد این باشد که می خواهید چگونه برندتان احساس را منتقل کند. رنگها را هوشمندانه انتخاب کنید و مطمئن شوید که آن رنگ در میان رقبای کسب و کارتان خاص و تک است. یک فونت و طراحی گرافیکی منحصر به فرد انتخاب کنید که انرژی برندتان و اینکه مشتریان چه حسی از آن دریافت می کنند را منتقل کند.

 

در این پست به طور مفصل در مورد تاثیر رنگ لوگوها در برندسازی صحبت کردیم.

 

منابع:     Medium            entrepreneur