تأثیر رنگ ها در برندسازی

تأثیر رنگ ها در برندسازی

رنگها می توانند به شما در برندسازی، تبلیغات، بازاریابی، طراحی سایت کسب و کارتان، طراحی و بسته بندی محصول و بسیاری از موارد دیگر کمک کنند. درک مفاهیم رنگ ها و روانشناسی آنها کمک می کند تا با مشتریان و بازار هدفتان بهتر ارتباط برقرار کنید و پیامتان را بهتر به گوش آنها برسانید چون رنگها مستقیما روی احساسات، خلق و خو و رفتار افراد تأثیر می گذارد.

هنگامی که صحبت از برند می شود، لوگوی شما اولین چیزیست که به ذهن مشتری می خورد. (اینجا در مورد اهمیت لوگو توضیح دادیم). تحقیقات نشان داده که تأثیر طراحی لوگو و به خصوص رنگ آن روی مشتری ها بسیار زیاد است و باعث می شود برند شما در ذهن مشتری ماندگار شود.

 به غیر از لوگوی برند شما، بسته بندی نیز (در صورت وجود محصول) اهمیت به سزایی دارد. ثابت شده که پس از مشاهده یک کالا یا محصول، ضمیر ناخودآگاه افراد در کمتر از 90 ثانیه در مورد آن قضاوت می کند و پایه­ ی این ارزیابی و قضاوت در اکثر افراد، رنگ آن شئ عنوان شده است.

در حقیقت حدود 85% از افراد، رنگ را دلیل اصلی برای خرید یک محصول ذکر کرده اند و 80% مردم اعتقاد دارند که رنگ باعث بازشناسی و به خاطر داشتن یک برند می شود.

تبلیغاتی که رنگی باشد، 42% بیشتر از تبلیغ های سیاه و سفید خوانده می شود و استفاده از رنگ می تواند یادگیری را به میزان بالایی افزایش دهد.

تاکنون دقت کرده اید که هر کدام از رنگها چه مفهومی را انتقال می دهند و چه تآثیری روی افراد می گذارند؟ در ادامه متن با رنگها و کاربردشان بیشتر آشنا خواهید شد. دانستن این نکات به شما کمک می کند کسب و کارتان را به میزان قابل توجهی ارتقا دهید.

 

قرمز

تا حالا دقت کرده اید که کمپانی فِراری اکثر ماشین های اسپرتش را به رنگ قرمز تولید می کند؟

قرمز، پر هیجان و حرارت، نماد عشق و نشان دهنده سرعت، خطر و تهاجم است. همچنین برای نشان دادن اهمیت و جلب توجه نیز استفاده می شود (مثلا فرش قرمز، چراغ قرمز، تابلوهای هشدار)

 یک لوگوی قرمز نشان دهنده ی این است که برند شما قدرتمند و پرانرژی ست. اثبات شده که رنگ قرمز باعث افزایش اشتها می شود، بنابراین اگر کسب و کارتان در زمینه خوراکی و غذاست، انتخاب رنگ قرمز چه در طراحی لوگو و چه در بسته بندی محصول، انتخابی هوشمندانه است. قرمز می تواند ضربان قلب را بالا ببرد و این برای برندهایی مناسب است که می خواهند اضطرار ایجاد کنند و باعث تحریک افراد به ریسک کردن، خرید و گرفتن تصمیم های آنی می شود.(مانند حراجی ها)

رنگ قرمز القا کننده ی طعم و حس شیرینی است و از این جهت اغلب در نوشیدنی ها مخصوصا نوشیدنی های انرژی زا، اسنک ها و شکلات ها استفاده می شود.

رنگ قرمز در بسته بندی

 

در لوگوی YouTube (سرویس اشتراک ویدیو)، به خوبی از رنگ های چشمگیرِ قرمز، سفید و مشکی در کنار هم استفاده شده که در عین سادگی توجه را جلب می کند. این لوگو نمادی از هیجان، سرگرمی و ایجاد تجارب مثبت برای کاربرانش است.

در میان برندهای ایرانی نیز لوگوهای قرمز نسبت به رنگ های دیگر تعدادشان بیشتر است. از معروف ترین لوگوهای قرمز، لوگوی سایت دیجی کالاست که با ترکیب رنگ خاکستری و قرمز سرعت و شايستگی را در کنار هم به نمایش می گذارد.

 

رنگ قرمز در برندسازی 

زرد

رنگی که نور خورشید را تداعی میکند و نماد روشنایی و گرماست.

زرد می تواند احساس شادی (مثل صورتک اسمایلی معروف)، خوشبینی و امید یا ترسو بودن و خیانت را به وجود آورد. همچنین برای جلب توجه و هشدار نیز از آن استفاده می شود.

لوگوی زرد نشان می دهد که برند شما مثبت، شاد و دوستانه است. برای مواقعی که می خواهید توجه مشتریان را سریعا به خودتان جلب کنید، رنگ مناسبی ست. خیلی از برندهای فست فود از ترکیب رنگ زرد و قرمز استفاده می کنند؛ قرمز برای تحریک اشتها و زرد برای حرکت سریعتر.

زرد متمایل به نارنجی طعم شیرینی دارد و از آن بیشتر در محصولات غذایی، محصولات مخصوص کودکان به ویژه انواع شکلات و بیسکویت استفاده می شود. زردی که به طلایی متمایل باشد نشان دهنده برتری و ویژه بودن یک محصول است و یک محصول را گران قیمت تر جلوه می دهد. در انتخاب این رنگ باید دقت زیادی شود تا طیفی از آن انتخاب شود که موجب خستگی چشم نشود.

 

رنگ زرد در بسته بندی

 

لوگوی  Nikon (مارک دوربین های عکاسی) از یک پس زمینه زرد تشکیل شده که پرتوهای نور سفید روی آن نشان داده شده که نماد حرکت به جلو و برآورده ساختن توقعات مشتریان است.

در میان برندهای ایرانی رنگ زرد کمترین محبوبیت را دارد ولی شرکتی که با استفاده از این رنگ توانسته برندسازی نسبتا قابل قبولی انجام دهد شرکت "ایرانسل" است.

 

رنگ زرد در برندسازی

 

آبی

رنگ آسمان و دریا و محبوب ترین رنگ دنیا.

آبی نماد آرامش، اعتماد، امنیت، پایداری و غمگینی و ناراحتی است. ثابت شده که افراد در یک اتاق آبی بازدهی بیشتری دارند. آبی، مانند رنگ قرمز و زرد توجه ها را جلب نمی کند.

لوگوی آبی نشان می دهد که برند شما حرفه ای و منطقی ست و تهاجمی نیست. این رنگ می تواند حس امنیت و اعتماد به شرکتتان را به وجود آورد. البته اگر کسب و کار شما در زمینه مواد غذایی ست، استفاده از این رنگ پیشنهاد نمی شود چون باعث کاهش اشتها می گردد.

رنگ آبی در کنار رنگ سفید مفهوم پاکی و بهداشت را تداعی می کند به همین دلیل در مواد غذایی که جنبه بهداشت آنها مهم است، نظیر شیر و فرآورده های لبنی، بستنی و مواد غذایی منجمد کاربرد گسترده ای دارد.

 

رنگ آبی در بسته بندی

 

در لوگوی hp (شرکت فناوری اطلاعات) فقط از رنگهای سفید و آبی استفاده شده که ترکیب این دو رنگ مفهوم سادگی در عین قدرت و قابلیت اعتماد را به نمایش می گذارد.

لوگوی ایران ایر که در سال های گذشته به عنوان برترین لوگوی شرکت های هوایی در دنیا شناخته شده، یکی از لوگوهای خوش طرح ایرانی ست که به دلیل استفاده از یک رنگ آرام بخش و نماد پرنده باعث شده این برند در برابر سایرین دارای جایگاه متمایزی شود.

 

رنگ آبی در برندسازی

 

نارنجی

مانند زرد، رنگ نور آفتاب، گرما و رنگ آتش است.

نارنجی نماد انرژی، بازیگوشی، تعادل، هیجان، اشتیاق، خلاقیت و تهاجم است ولی نسبت به قرمز تهاجم کمتری دارد. گفته شده که این رنگ فعالیت های مغز را به کار می اندازد.

لوگوی نارنجی پیام شاد و دوستانه بودن را انتقال می دهد و انتخاب خوبی برای برندهایی است که می خواهند خوش قلب و غیرجدی و در عین حال با اعتماد به نفس به نظر برسند. ترکیب دوستانه ی آن به همراه تحریک ذهنی، این رنگ را برای تشویق افراد به اقدام و عمل مناسب می کند. نارنجی (به دلیل شاد و پر ماجرا بودن) برای شرکت های مسافرتی و هتل ها و مکان هایی که نیازمند ارتباطات اجتماعی ست به کار می رود.

نارنجی هم مانند قرمز رنگی شیرین است و در بسته بندی محصولات خوراکی، آبمیوه های پرتقال و ... از آن استفاده می شود.

 

رنگ نارنجی در بسته بندی

 

برند فانتا (Fanta) یک نام تجاری جهانی از نوشابه با طعم میوه های شیرین از شرکت کوکا کولا است و برندی ست که به خوبی از شیرینی نارنجی در لوگویش بهره برده است.

برند ایرانی و موفق سن ایچ هم یک لوگوی هوشمند، خلاقانه و شاد را طراحی کرده که البته در محصولات مختلف رنگ های مختلفی به خودش می گیرد اما لوگوی اصلی آن به رنگ پرتقالی ست که ترکیب آن با یک فونت جذاب، لوگویی شاد و مفرح را نمایش می دهد.

 

رنگ نارنجی در برندسازی

 

سبز

رنگ طبیعت، سرسبزی، صلح و امید.

سبز نماد سلامتی، تازگی، آرامش، جوانی، رشد، پول و حسادت است. هیچ رنگی به اندازه ی سبز، سمبل رشد، رونق و شکوفایی نیست. بعضی مواقع از سبز به عنوان نشانه ی تفکر خلاق نیز استفاده می شود.

لوگوی سبز این مفهوم را انتقال می دهد که شرکت شما دوستدار طبیعت و سالم است به همین دلیل بیشتر در برندهای ارگانیک و محصولات گیاهی و غذایی از آن استفاده می شود. همچنین پیشنهاد بسیار خوبی برای مؤسسه های مالی ست چون پول را به خاطر مشتریان می آورد.

طعم رنگ سبز، طعمی گس مانند است و حس خنکی را القا می کند و در بسته بندی بذرها زیاد از آن استفاده می شود. علاوه بر آن در بسته بندی داروها نیز کاربرد دارد.

 

رنگ سبز در بسته بندی

 

برند معروف Starbucks (شرکت قهوه‌خانه‌های زنجیره‌ای) لوگوی جذابی دارد، این لوگو در ابتدا قهوه ای بود، سپس با افزوده شدن مواد غذایی به این برند، رنگ آن هم به سبز تغییر پیدا کرد که به معنی تمیزی و تازگی محصولات می باشد و پری دریایی در وسط این لوگو نماد کیفیت بالا و جایگاه مناسب این برند است.

لوگوی پست‌ بانک ‌ایران به صورت دایره در نظر گرفته شده که به ‌عنوان نمادی از پول (سکه) است و خطوط شیار‌گونه سفید آن نمادی از حرکت را تداعی می‌کند و معمولاً در فعالیت‌های پستی استفاده از خطوط هاشور و شیار‌گونه از نشانه‌های متداول می‌باشد و در زبان بین‌المللی نیز پست را تداعی می‌کند.

 

رنگ سبز در برندسازی

 

بنفش

ترکیبی از اشتیاقِ قرمز و پایداریِ آبی. در قدیم رنگ های لازم برای ایجاد رنگ بنفش از حلزون استخراج می شد بنابراین این رنگ بسیار گران بود و فقط افراد ثروتمند و شاهان می توانستند از آن استفاده کنند.

بنفش نماد جلال و شکوه، ثروت، موفقیت، تخیل، ماجراجویی، هوشمندی، خلاقیت و تکبر است. از این رنگ برای نمایش زندگی تجملی و سحر و جادو نیز استفاده می شود.

لوگوی بنفش نشان دهنده ی این است که برند شما یک برند لاکچری و مبتکر است. این رنگ می تواند مشتریانی را جذب کند که دوست دارند ثروتمند یا باهوش به نظر برسند. از این رنگ بیشتر در محصولات آرایشی و زیبایی خانم ها استفاده می شود.(مخصوصا محصولات ضد پیری)

طعم بنفش نیز مانند سبز، گس مانند است و در بسته بندی ها هم بیشتر برای عطر، محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات گرانبها استفاده می شود.

 

رنگ بنفش در بسته بندی

 

کمپانی Hallmark، یک شرکت خانوادگی ست که در زمینه خدمات گرافیکی، کارت پستال و ارسال هدیه فعالیت می کند و شعارشان این است: "برای زمان هایی که اهمیت می دهید تا بهترین ها را هدیه دهید". این شرکت به خوبی از رنگ بنفش برای انتقال پیام و مفهوم برندش استفاده کرده و نماد تاج که در لوگو به کار رفته، مکمل این پیام (ارزشمند بودن، شکوهمندی و مهارت) است.

رنگ بنفش در لوگوی رایتل نشان از سلطه و همچنین جوانگرایی و به روز بودن و در یک بعد دیگر رویا پردازی، است. این لوگو ترکیبی از سه دایره است که اشاره غیر مستقیم به نسل سوم سیم کارت دارد.

 

رنگ بنفش در برندسازی

منابع:     color-meanings   smashingmagazine  webpagefx