چرا باید بازاریابی دیجیتال را یاد بگیریم؟

چرا باید بازاریابی دیجیتال را یاد بگیریم؟

"چرا باید دوره ی بازاریابی دیجیتال را بگذرانیم؟"

بر اساس شخصیت فردی که این سؤال را میپرسد، تغییرات مختلفی در نوع سؤال وجود دارد:

 • من یک بازاریاب حرفه ای هستم، دیجیتال مارکتینگ چگونه میتواند در میزان رشدم در کار مؤثر باشد؟
 • من یک کارآفرین هستم. آیا میتوانم کسب و کارم را از طریق بازاریابی دیجیتال بهبود ببخشم؟
 • من یک فروشنده ی حرفه ای هستم. مهارت های بازاریابی دیجیتال به من هم مربوط میشود؟
 • من یک دانش آموز هستم، میتوانم یک حرفه ی آینده دار در بازاریابی دیجیتال داشته باشم؟
 • من در بازاریابی دیجیتال فعال هستم، اگر مهارت های خودم را ارتقاء بدهم میتوانم به رشد کارم سرعت ببخشم؟
 • من یک رئیس هستم، آیا خودم هم نیاز به یادگیری بازاریابی دیجیتال دارم؟
 • من در کار IT یک حرفه ای هستم، آیا بازاریابی دیجیتال به من هم ارتباطی دارد؟
 • من در امر منابع انسانی یک فرد حرفه ای هستم، آیا بازاریابی دیجیتال به من مربوط میشود؟

 

 

دلایل اساسی برای افزایش درخواست دوره های بازاریابی دیجیتال

 

 • رشد کاربران رسانه های اجتماعی:  تعداد افرادی که در رسانه های اجتماعی به صورت روزانه عضو میشوند افزایش قابل توجهی داشته است. بیشتر از 40% جمعیت کل دنیا امروزه ارتباطات اینترنتی دارند. این آمار در سال 1995 برابر با 1% بود. علاوه بر این، زمانی که در شبکه های اجتماعی صرف میشود نیز رشد داشته است. جالب است بدانید که در حدود 50% کاربران اینترنتی، آسیایی هستند.

 

 • بازاریابی دیجیتالی رشد داشته است: تبلیغات دیجیتالی 12.7% از کل تبلیغات در سال 2016 را به خود اختصاص داده است. در سال 2015، این مقدار، 9.9% بوده است.

 

 • شکاف استعدادی بیشتر برای افراد حرفه ای دیجیتال مارکتینگ: بر اساس طبیعت این صنعت، آموزشگاه های آکادمیک نمیتوانند نیازهای مهارت ساز را برآورده کنند. این باعث به وجود آمدن یک شکاف در میان درخواست و تأمین بازاریابان دیجیتال، در جایگاه های ورودی شده است.

 

 • نرخ تغییرات در صنعت دیجیتال مارکتینگ: از آنجا که کانالهای رسانه های اجتماعی اغلب تغییر میکنند، نیازهای مهارتی برای افرادی که در این صنعت فعال هستند را به طور دائم بالا میبرد.

 

 • رشد کسب و کارهای وابسته به اینترنت: به دلیل این که موانع کمتری در ابتدای کار وجود دارد، مشاغل وابسته به اینترنت در کل دنیا رشد سرسام آوری داشته اند. این باعث ایجاد یک فشار اضافی برای استعداد پروری دیجیتال مارکتینگ شده است.

 

مزایای بازاریابی دیجیتال بر اساس سوابق فرد

 

 • بازاریابان حرفه ای: بازاریابی دیجیتال برای هر فرد حرفه ای ، مهم ترین دوره شناخته میشود، زیرا در بازاریابی نقش های مهمی از قبیل رسانه و ارتباطات جمعی دارد. بدیهی است که یک فرد حرفه ای بدون مهارت بازاریابی دیجیتال، از رشد در حرفه ی خود به دور خواهد بود.از طرفی دیگر، یک فرد حرفه ای که مهارت های بازاریابی دیجیتال را نیز دارد ، میتواند انتظار رشد بیشتری در کارش داشته باشد ( از لحاظ درآمدی و نقش هایی که میتواند برعهده بگیرد). سهمی که دیجیتال مارکتینگ از بودجه شرکت ها دارد در حال افزایش یافتن است و بازاریابی یکپارچگی بیشتری پیدا کرده است. برای مشاغلی با رشد بالا یا شرکت های بزرگ، افرادی مورد نیاز هستند که هم در بازاریابی معمول و هم در بازاریابی دیجیتال، مهارت داشته باشند. 

 

 • فروشندگان حرفه ای: طبقه بندی دیگری از افرادی است که در دوره ی بازاریابی دیجیتال شرکت میکنند.چندین دلیل برای علاقه ی آنها وجود دارد:
 • تبدیل کردن حرفه شان به بازاریابی دیجیتال: برای فروشندگان حرفه ای در سطح ابتدایی، تبدیل شغلشان به بازاریاب دیجیتال یکی از اهداف آنهاست.
 • رشد حرفه : برای فروشندگان حرفه ای با سطح ارشد، دلیل اصلی برای شرکت کردن در دوره ی دیجیتال مارکتینگ، بهبود رشد حرفه شان است، زیرا بازاریابی دیجیتال، نقشی اصلی در امر فروش بازی میکند.مثلا: یک فروشنده ی حرفه ای میتواند برای تعامل با مشتری ، در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشد.

 

 • صاحبان مشاغل یا کارآفرینان: برای هر کدام از صاحبان مشاغل، به دست اوردن مشتریانی جدید، همیشه در اولویت بوده است ، با رشد کاربران اینترنتی، روشی بهتر از بازاریابی دیجیتال برای بدست آوردن مشتریان جدید وجود ندارد.از این رو، بازاریابی دیجیتال یکی از حیاتی ترین مهارت ها برای کارافرینان است.

 

 • دانش آموز: چشم انداز شغلی کلیدی اولین موردی است که برای یک دوره ی حرفه ای در دانش آموزان به نظر می آید.در میان گزینه های مختلف، بازاریابی دیجیتال احتمالا بهترین انتخاب برای چشم اندازهای کوتاه مدت و بلند مدت است.دلیل آن تنها نوع درآمد یا نقش پیشنهادی در صنعت بازاریابی دیجیتال نیست،بلکه به دلیل سطح راضی بودن از شغل در بازاریابی دیجیتال میباشد. این رشته دارای زمینه ی جذابی است و بهترین قسمت آن نه درمورد مهارت تحلیل است و نه تجربه. حتی یک فرد تازه وارد میتواند یک فرد باتجربه را شکست بدهد به شرط آن که فراتر از حد خودش فکر کند.تنها چیزی که یک بازاریاب دیجیتال را محدود میکند ، خلاقیتش است، دانش با استفاده از اینترنت میتواند به دست بیاید."

 

 • بازاریاب حرفه ای دیجیتال: همانطور که قبلا بیان شد، حدود 10 تا 15 % شرکت کنندگان در این دوره را افرادی تشکیل میدهند که در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ فعال هستند.2 دلیل اصلی برای شرکت کردن یک بازاریاب دیجیتال حرفه ای در این دوره وجود دارد:
 • گسترش مهارت ها: افرادی وجود دارند که مهارت های خاصی دارند (مثلا SEO و SEM) یا در امر بازاریابی دیجیتال فعال هستند و میخواهند مهارت هایشان را در حوزه های مختلف دیجیتال توسعه بدهند .
 • توانایی چیره دستی در بازاریابی دیجیتال: بازاریابان دیجیتالی وجود دارند که اطلاعات یا تجربیات مختصری از بازاریابی دیجیتال دارند اما قدرت برتری و حکمرانی در مدیریت مسائل مربوط به بازاریابی دیجیتال را ندارند.

 

 • افراد حرفه ای در بخش IT : در حالی که یک فرد حرفه ای در بازاریابی دیجیتال، نیازی به دانستن در مورد تکنولوژی ندارد، دانش آموزان و حرفه ای ها با داشتن اطلاعات کمی از تکنولوژی، توانایی ایجاد حرفه ی خودشان را در صنعت بازاریابی دیجیتال دارند. به غیرازمهارت های ارتباطی و داشتن خلاقیت، مهارت های تحلیلی نیز نقش مهمی در تشکیل استراتژی و اجرای کمپین های موفق بازاریابی دارد.مهندسان و افراد فعال در حوزه ی تکنولوژی، به صورت ذاتی قابلیت های تحلیلی را دارا هستند و بنابراین در صنعت بازاریابی دیجیتال نیز موفق خواهند بود. همینطور، اگر یک فرد ارشد حرفه ای در حوزه ی IT، مخصوصا کسی که با مشتری سر و کار دارد، رسانه های دیجیتال را بشناسد، برای سازمان و تشکیلات مربوطه، بسیار ارزشمند خواهد بود. چرا که بیشتر راه حل های IT امروزه نیازمند یکپارچگی با رسانه های دیجیتال هستند. مدیران این شکلی نیز برای درک و توسعه ی راه حل ها بسیار کارآمد خواهند بود.

 

 • رئیسان مشاغل: اینها افرادی هستند که برای رشد کل کسب و کار یا تنها بخشی از آن، پاسخگو هستند. به عنوان قسمتی از استراتژی جلب مشتری، آنها با آژانس های بازاریابی دیجیتالی خارجی یا با تیم داخلی بازاریابی خود، کار میکنند. در حالی که آنها(مدیران) خودشان نقش مجری در بازاریابی دیجیتال ندارند، وجود آنها برای ایجاد یک استراتژی در بازاریابی آنلاین، شناخت و بررسی معیارهای موفقیت، تشخیص و به کارگیری منابع مرتبط تولید محتوا، و برای موفقیت تشکیلاتشان لازم است. بر این اساس، آنها باید از جوانب مختلف بازاریابی دیجیتالی آگاهی داشته باشند.

 

 • حرفه ای های بخش منابع انسانی و سایر: از آنجایی که رسانه های دیجیتال نقشی فراتر از بازاریابی دارد، دانش مربوط به آن تنها مختص حرفه ای های فروش و بازاریابی، نیست. برای مثال، یک فرد در بخش منابع انسانی میتواند از شبکه های اجتماعی، به منظور تعامل کارمندان و جذب استعدادها ار بازاریابی دیجیتال استفاده کند.

 

3 دلیل مرتبط دیگر برای اینکه چرا یک فرد حرفه ای مستقل نیاز به آموختن مهارت های بازاریابی دیجیتال دارد، وجود دارد:

 • استفاده از خدمات بازاریابی دیجیتال به عنوان یک آزادکار (فریلنسر): یکی از مزایای بازاریابی دیجیتال این است که می تواند از راه دور به کار گرفته شود و فرصت داشتن فرصت شغلی مستقل و آزاد را به فرد میدهد.

 

 • برای کارآفرین شدن: خوشبختانه به مرور زمان به کارآفرینی بیشتر ارزش داده میشود. بازاریابی دیجیتال یک مهارت مهم برای هرکسی است که رؤیای کارافرین شدن را در سر می پروراند.

 

 • کسب درآمد از طریق وبلاگ نویسی یا بازاریابی وابسته: نمونه هایی از افراد وجود دارند که توانسته اند درآمد قابل توجهی به دست آورند یا حرفه ی کاملی در بازاریابی دیجیتال برای خود بسازند. این نیازمند اشتیاق عمیق و پشتکار است و امری غیرممکن نیست.

 

آیا این مقاله تأثیراتی در جدی تر نگاه کردن به بازاریابی دیجیتالی برای شما داشت؟ آیا میخواهید حرفه ی خودتان را در این صنعت داشته باشید یا از آن به عنوان یک اهرم برای رشد کسب و کارتان استفاده کنید؟