بازاریابی درون گرا- inbound marketing

بازاریابی درون گرا- inbound marketing

اگر به شیوه های جدید بازاریابی توجه کرده باشید، احتمالا واژه ی "بازاریابی درون گرا"، (بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی ربایشی) در مقابلِ بازاریابی برون گرا را شنیده اید. این واژه ها فقط اصطلاح های ساده نیستند بلکه در مفهوم کلی عملکرد بازاریابی تغییرات اساسی به وجود آورده اند.

 

بازاریابی برون گرا چیست؟

"بازاریابی برون گرا" چیزی ست که با همان نام "بازاریابی" آن را می شناسیم. همان چیزی که اعصاب مردم را خورد می کند و خودش را به مخاطبان تحمیل می کند. چه مخاطب آن را بخواهد و چه نخواهد. تبلیغات رادیو و تلویزیون، بازاریابی تلفنی، بنرها، بیلبوردها، تبلیغات روزنامه ها و مجله ها، تماس سرد، تبلیغات متنی و... نمونه هایی از بازاریابی برون گرا هستند. بازاریابی برون گرا در ده سال اخیر، محبوبیتش را از دست داده است. اشباع شدن توسط تبلیغات (مخصوصا در اینترنت) باعث شده که مردم تبلیغات را نادیده بگیرند و به آن توجهی نکنند به همین دلیل آمار کلیک برای نمایش تبلیغات فقط 0.05% است.

 

بازاریابی درون گرا چیست؟

بازاریابی درون گرا یک مفهوم نسبتا جدید در بازاریابی است و به این شیوه است که بازاریابان سعی می کنند با ایجاد محتوای جذاب مشتریان احتمالی و بالقوه را جذب کنند. این نوع بازاریابی، بازاریابی محتوا نیز نامیده می شود. نوشتن پست های جذاب برای سایت، رسانه های اجتماعی، اینفوگرافیک ها، وایت پیپر یا مقاله های سفید، ایمیل، خبرنامه ها و محتواهایی از این نظیر که مردم واقعا به خواندن انها مشتاق باشند، جزو این نوع بازاریابی قرار می گیرد.

 بهینه سازی موتورهای جستجو (سئو)، پرداخت به ازای کلیک و ...باعث می شود مردم بتوانند به محتوای بازاریابان دسترسی داشته باشند. اگر محتوا، افراد را درگیر خودش کند، آنها با آن تعامل پیدا می کنند، آن را می خوانند، با دیگران به اشتراک می گذارند و تأثیر مثبتی روی آن برند خواهد داشت به گونه ای که در آینده روی تصمیمِ افراد برای خرید، اثر خواهد گذاشت.

بازاریابی درون گرا بدون مداخله و غیر مستقیم است. جمله ی فروش یا جمله ای برای تبلیغ و متقاعد کردن افراد وجود ندارد. این بازاریابی مشتریان را با افزایش تعامل آنها با برند، به سمت خرید سوق می دهد.

 

جذب مشتری

 

تفاوت میان بازاریابی درون گرا و برون گرا

بازاریابی برون گرا

بازاریابی درون گرا

به همه افراد نمایش داده می شود، بدون توجه به اینکه علاقه ای به آن دارند یا نه

مخاطبان مشتاق را به خودش جذب می کند

در جهت رفع نیازهای محصول و شرکت ایجاد می شود

در جهت رفع نیاز های مشتری ایجاد می شود

ساکن و یک طرفه

روان و تعاملی

به دنبال مشتری می گردد

مشتری را به سمت خود می کشد

کاربرد محتوا را مختل می کند

بخشی از کاربرد محتوا است

استفاده در: تبلیغات نمایشی، بیلبوردها، بازاریابی تلفنی، تبلیغات تلویزیون و مجله

استفاده در: سایت ها، رسانه های اجتماعی، خبرنامه ها و ایمیل هایی که خود شخص در آنها عضو می شود،جستجوها، بازاریابی ایننفلوئنسرها

 

کدام مؤثرتر است؟ بازاریابی درون گرا یا برون گرا؟

بازاریابی درون گرا در حال حاضر رایج تر و محبوب تر است. تحقیقات نشان داده که در سال 2017، 71% از شرکت ها در سرتاسر دنیا اعلام کرده اند که عمدتا روی بازاریابی درون گرا متمرکز شده اند. مسلما این نوع بازاریابی سودآوری بیشتری دارد و نسبت به بازاریابی برون گرا 62% هزینه اش کمتر است.

اما از سوی دیگر، سنجش میزان کارایی و اثربخشی بازاریابی درون گرا دشوار است. از آنجا که استراتژی بازاریابی درون گرا به این صورت است که میزان آگاهی و اطلاع از برند را بالا ببرد، ارزش ایجاد کند و با چرب زبانی و فشار محصولی را غالب نکند، مشخص کردن اینکه این استراتژی چقدر تأثیر گذار و با کیفیت بوده، کار سختی ست.

بزرگترین انتقادهایی که نسبت به بازاریابی برون گرا و سنتی می شود این است که هزینه ی آن بالاست، جوابگو نیست و هدفمند نمایش داده نمی شود. میلیون ها تومان برای یک تبلیغ تلویزیونی هزینه می کنید، نمایش داده می شود و امیدوارید که از این تبلیغ جواب بگیرید.

در صورتی که اکثر شرکت ها بودجه شان را صرف این نوع از تبلیغات نمی کنند. تغییراتی که در هدف گذاری مخاطبان به وجود آمده، جان دوباره ای به تبلیغات نمایشی بخشیده است.

تکنیک هایی مانند ریتارگتینگ (هدف گیری مجدد)، تبلیغات متنی و یافتن مشتریان مشابه به برندهایی نظیر فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و گوگل اجازه می دهد که تبلیغاتی منحصر و خاص که کاربران به آنها علاقه مندند را برایشان به نمایش بگذارد. این کار نوعی بازاریابی برون گراست که پتانسیل قابل توجهی دارد. برخلاف بازاریابی های برون گرایی که در گذشته انجام می شد، این کار استراتژی های بازاریابی درون گرا را با برون گرا ترکیب می کند و به کاربران محتوایی را نمایش می دهد که به آن علاقه مندند یا آن را جذاب می دانند.

در بازاریابی امروزه، اکثر شرکت ترکیبی از استراتژی های کاربردی بازاریابی درون گرا به همراه بازاریابی برون گرای هدفمند را به کار می برند. قطعا مانند هر چیز دیگری در بازاریابی که احتیاج به بررسی و امتحان کردن دارد، شما هم باید در جستجوی ترکیب مناسب برای کسب و کارتان باشید.

 

بازاریابی درونگرا

 

روش کار بازاریابی درون گرا چگونه است؟

یک استراتژی بازاریابی درون گرای خوب شامل ایجاد محتوایی ست که برای مشتریان مورد نظر و مطلوب شما، جذاب باشد، سپس به آنها کمک شود که بتوانند این محتوا را از طریق جستجو، شبکه های اجتماعی و کشف آنها، بیایند.

برای شروع شما باید برای مشتریانتان پرسونا (کاراکتر و شخصیت) ایجاد کنید. باید بدانید:

می خواهید محتوایتان توجه چه افرادی را جلب کند؟ این افراد به دنبال  چه چیزی هستند؟ از چه چیزهایی خوششان می آید؟

بعد از آن یک استراتژی برای سئوی سایت تان داشته باشید:

این افراد چگونه می توانند شما را بیابند؟ آیا محتوای شما برای جستجوی کلمه های کلیدی گوگل بهینه سازی شده است؟ آیا محتوایتان را برای سایت ها و شبکه های اکتشاف متن ارتقا داده اید؟ آیا آن را در شبکه های اجتماعی عرضه کرده اید؟ هر چند وقت یکبار روی سایت تان پست می گذارید؟

بسیاری از این موارد را حین انجام کار و امتحان کردن روش های مختلف در می یابید. سپس وقت آن میرسد که محتوایتان را ایجاد کنید و آن را منتشر کنید.

به یاد داشته باشید که راهی برای اندازه گیری میزان تاثیر اقدام هایتان در نظر بگیرید. قبل از اینکه کاری انجام دهید، ایده ی کلی داشته باشید که می خواهید محتوایتان چه نوع موفقیتی را برایتان به همراه آورند و این موفقیت را چگونه می خواهید بسنجید.

تعیین چارچوب، باعث می شود بدانید چه قدمی باید بردارید. یک استراتژی بازاریابی زمانی موفق است که پویا باشد و بر اساس اطلاعاتی که از میزان تاثیرگذاری محتوایتان دریافت می کنید بتوانید آن را تغییر دهید. کشف کنید که مردم چه می خواهند و همان را به آنها عرضه کنید.

 

پیدا کردن استراتژی مناسب برای خودتان

در نهایت، بهترین استراتژی برای کسب و کارتان، آن است که به شما جواب بدهد. همانطور که استراتژی بازاریابی قبلی تان (که برایتان کاربرد داشته) را ادامه می دهید، چیزهای جدید را امتحان کنید. داده هایتان را هر چند وقت یکبار تجزیه و تحلیل کنید و همیشه در جریان تغییرات جدید باشید. به خاطر داشته باشید که مخاطبانتان هم با مرور زمان تغییر می کنند. استراتژی که سال پیش برایتان کاربردی بوده ممکن است امسال فایده چندانی برایتان نداشته باشد چون مردم از دیدن چیزهای تکراری خسته می شوند.

مهم ترین استراتژی بازاریابی چیزیست که با تجربه، سنجش و تکرار به دست آید.

 

اینفوگرافیک بازاریابی درون گرا

 

منبع: Outbrain